A NEA Tanácsnak és minden kollégiumnak kilenc-kilenc tagja van. A tagok harmadát a civil szervezetek választják meg. A tapasztalatok szerint számít, hogy melyik vármegyékből, régiókból kerülnek ki a NEA testületek tagjai. A pályázati kategória megválasztását, a nyertes pályázatok számát, a támogatások összegét is befolyásolhatja, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében működő szervezeteknek lesz-e képviselete a 2024-2028 közötti időszakban. Ezért minden itt működő egyesületet, alapítványt arra kérünk vegyenek részt a választásban!
A NEA testületeinek előző, 2020. évi választásában alig 150 borsodi szervezet vett részt. Elszalasztottuk egy sok millió forintos lehetőséget. Kétszer annyi szavazóra lett volna szükség! 2024-ben változtathatunk. A vármegyében 3 900 civil szervezet működik. Közülük közel 900 szervezet rendszeresen pályázik a NEA-hoz. Elég sokan vagyunk érdekeltek abban, hogy önállóan, vagy más vármegyék szervezetivel összefogva sikeresen szerepeljünk 2024-ben a NEA választásokon. Komoly kihívás, de lehetséges egy-két kollégiumba és a NEA tanácsba olyan tagokat választani, akik elérhetők, ismerik az itteni civil szervezeteket.
A választás folyamata két részből áll. Az első szakasz a bejelentkezés és a jelöltállítás fázisa. A második szakasz a jelöltek kampánya és a választás. A NEA testületek megválasztásában csak azok a szervezetek vehetnek részt, amelyek az első fázisban bejelentkeznek a jelöltállítási rendszerbe. A területi szintű képviselet kérdése már a bejelentkezés fázisában eldől. Ha kevés szervezet jelentkezik be választóként, akkor nem lesz képviseletünk. Igazából nem is annyira a szervezetek érdektelenségétől félünk. A bejelentkezés módját tartjuk körülményesnek. Ezért minden lehetséges módon segíteni fogjuk a szervezeteket a tennivalók megértésben és teljesítésében.
A civil szervezetek – a korábbi NEA választásokhoz hasonlóan – az EPER pályázatkezelő felületen keresztül jelentkezhetnek be. Az EPER rendszert szinte csak azok a szervezetek ismerik, amelyek 2020-ban vagy korábban pályáztak a NEA-hoz. A többiek új szervezetként fognak regisztrálni az EPER-be. A régi és az új szervezeteknek egyaránt figyelni kell majd arra, hogy az EPER-ben megjelenő adataiknak egyeznie kell majd a Civil szervezetek névjegyzékében szereplő, a birosag.hu oldalon megjelenő adatokkal.
A bejelentkezés során kell megadni azt a természetes személyt (elektort), aki a szervezet nevében személyesen vagy levélben választani fog. Minden elektor a NEA Tanács, valamit egy kollégium tagjainak megválasztásában vesz részt. A szervezeteknek a jelöltállítási rendszerbe történő bejelentkezés során kell kiválasztani, hogy az öt közül melyik kollégium a megválasztásban akar részt venni. Ez sok esetben tényleg az adott szervezet döntésén múlik. Sok szervezet van, amelyik az alapvető céljának elérése érdekében többféle tevékenységi területen is aktív. Így akár évente is változhat, hogy melyik kollégiumhoz pályázik. Illetve arra is többször volt példa, hogy a rendelet sorolt át egyes tevékenységi területeket az egyik kollégiumétól a másik hatáskörébe.
Okulva más vármegyék sikeres példáiból a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Civil Központ javasolja a szervezeteknek, hogy koncentráljuk az erőinket! Indítsunk olyan jelölteket, akik kötődnek B.-A.-Z vármegyéhez, a régióhoz, de az ország más részeiből is számíthatnak szavazatokra! Kérjük, hogy a szervezetek a bejelentkezés során lehetőség szerint a civil központ által javasolt kollégiumok közül válasszák ki azt, amelyik megválasztásában részt vesznek. (A pályázatok száma alapján a közösségi környezet, a társadalmi felelősségvállalás és az új nemzedékek jövőjéért kollégiumokban lenne a legnagyobb szükség a megye képviseletére. De több mint hétszáz szervezetnek kellene regisztrálnia ahhoz, hogy három kollégiumban is eredményesek lehessünk.)