Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ

 
 
   

Hírlevél

 
 
 

Kérjük, erre a levélre ne válaszoljon! A kérdéseit, észrevételeit a civilkozpont@erke.hu címen várjuk!

 
 

 
 
 

Tartalom:

  • Várhatóan november 12-én jelennek meg a Nemzeti Együttműködési Alap 2025. évre vonatkozó pályázatai
  • Civil szervezeteket könyvelők tudásmegosztó workshopja
  • Mit tegyen, ha a BGA Zrt értesítő levelet küldött egy korábbi pályázatával kapcsolatban
  • Civil Központok Országos Hálózatának Találkozója Kőszegen
  • XI. Országos Civil Véradás összefoglaló
 
 
 

Várhatóan november 12-én jelennek meg a Nemzeti Együttműködési Alap 2025. évre vonatkozó pályázatai

 
 
 

Amint a sajtóban is megjelent, várhatóan november 12-én jelennek meg a Nemzeti Együttműködési Alap 2025. évre vonatkozó pályázatai.  A korábbi évekhez hasonlóan idén ősszel is három különböző típusú pályázati felhívás jelenik meg. 

  • NEA egyszerűsített pályázati kategória (NEAG-KP-1-25) 
  • A NEA összevont működési pályázati kategória (NEAO-KP-1-2024/.. )
  • „Vegyes” (a működést és szakmai tevékenyégeket) együttesen támogató pályázati kategória (NEAO-KP-1-2024/.. )

Az igényelhető összegek nem változnak. De idén is lesznek változások az elszámolható kiadások tekintetében.  Ezek közül az egyik, hogy a NEA TAnács döntése alapján egyik pályázati kategróriában sem lesznek elszámolhatók a projektmenedzsmenttel összefüggő kiadások (a pályázatírásra, pályázati dokumentáció összeállítására, a Támogató által előírt beszámolási, adatszolgáltatási, tájékoztatási kötelezettségek teljesítésére, valamint pályázati tanácsadásra, külső szolgáltatóval létesített jogviszonyok).

További részletek a honlapunkon: itt

 

 
 
 

Civil szervezeteket könyvelők tudásmegosztó workshopja

 
 
 
2024. október 29-én indul a "Civil szervezeteket könyvelők tudásmegosztó workshopja" 
A programsorozat 6 online alkalomból (2024. október 29. és 2025. január 31. között) áll.
Az előadások alkalmanként 60 perc időintervallumban kerülnek megrendezésre a civil szervezeteket érintő adózási, számviteli, pénzügyi, szervezeti változások eljárása, kötelező szabályzatok elkészítése, egyéb adatszolgáltatási kötelezettségeket érintő témaköröket körbejárva.
Olyan könyvelők, pénzügyi-számviteli szakemberek jelentkezését várjuk, akik civil szervezetek könyvelésében, pénzügyi vezetésében részt vesznek vagy részt kívánnak venni, alapismertetekkel és tapasztalatokkal már rendelkeznek vagy nem rendelkeznek, de szeretnék ismereteiket, tapasztalataikat, szakmai tudásukat tovább bővíteni sikerességük, illetve civil szervezet jogszabályoknak megfelelő működése érdekében.
Jelentkezni lehet:

A program 2024. október 29-én indul, jelentkezni az alábbi linken lehetséges: https://forms.gle/twNnzgL1DBhJSqYC6

Bővebb információkat a mellékelt tájékoztatóban található, valamint a Civil Szervezeteket Könyvelők Egyesületétől kérhető (civilkonyvelok@gmail.com, +36/30-410-5507).

A WORKSHOP TÉMAKÖREI

1.) Civil szervezet számvitele (a civil szervezeteknél a pályázati pénzek felhasználásának

könyvelése, a közösségi vagy harmadik országbeli beszerzések és szolgáltatás igénybevételek

kezelése a civil szervezeteknél, civil szervezetek éves zárásával kapcsolatos feladatok

ellátása)

  1. október 29. 14 órai kezdettel
  2. november 25. 14 órai kezdettel

Előadó: Gottgeisl Rita könyvvizsgáló

2.) Civil szervezetek adózása (gazdálkodás,taokötelezettség, alap- és vállalkozási

tevékenység, kedvezmények, a közhasznú és a közhasznú besorolással nem

rendelkező szervezeteket megillető kedvezmények, a támogatót megillető

kedvezmények, nonprofit szervezetek által adómentesen nyújtható juttatások,

reprezentáció, üzleti ajándék, alapítványokra vonatkozó speciális szabályok)

  1. november 18. 14 órai kezdettel
  2. december 2. 14 órai kezdettel

Előadó: Nemes Krisztián Zala Vármegyei Adóigazgatási Osztály 1. vezetője

3.) Alakulástól a megszűnésig

  1. december 12. 14 órai kezdettel

Előadó: Dr. Tóth László István bírósági titkár, Fővárosi Törvényszék

4.) Kötelező szabályzatok a civil széférában

  1. november 12. 14 órai kezdettel

Előadó: Állami Számvevőszék (egyeztetés alat

 
 
 

Mit tegyen, ha a BGA Zrt értesítő levelet küldött egy korábbi pályázatával kapcsolatban?

 
 
 

2024. októberében a  BGA Zrt értesítést küldött azoknak a szervezeteknek, amelyek

  • január 1-je és 2022. december 31-e között,
  • 5 millió Ft, vagy az alatti összegű
  • NEA, VCA, FCA támogatásban részesültek
  • és a pályázatuk még nem zárult le.

Azok a szervezetek is kaptak értesítést, amelyek szabályosan és határidőre benyújtották a pályázati beszámolót. Ennek az a magyarázata, hogy amennyiben még nem kaptak értesítést az adott pályázat lezárásáról a BGA Zrt-től, addig a pályázat hivatalosan még nem zárult le. Ezért kaptak értesítést.  

Arra kérjük az érintett szervezeteket, hogy ne ijedjenek meg! Nem hibáztak!  Amint korábbn többbször  is jeleztük, a jogszabályi háttér változott. Lehetővé vált, hogy az Alapkezelő egyszerűbben zárhassa le a pályázatokat. Ehhez azonban az érintett szervezeteknek nyilatkozni kell arról, hogy az egyszerűsített elszámolást választják. Akkor is érdemes ezzel a lehetőséggel. élni, ha a szervezet már benyújtotta az elszámolását. Mi azért javasoljuk mert ezzel el lehet kerülni, hogy évekre visszamenően kelljen hiánypótlásokat teljesíteni a szervezeteknek.    

Az értesítésben is szereplő hivatkozásra (linkre) kattintva elérhető a nyilatkozat, amit ki kell tölteni és aláírni. (A nyilatkozat eléri közvetlenül: innen

A nyilatkozat cégszerű aláírása után ezt a nyilatkozatot célszerű lemásolni, vagy beszkennelni (lehet a mobil telefon segítségével is). A cégszerűen aláírt eredeti nyilatkozatot (ajánlott levélként) postára kell adni a következő címre:

Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

Támogatáselszámolási és Monitoring Igazgatóság

1253 Budapest Pf.: 36      

Ha a szervezet még nem nyújtotta be a valamelyik pályázati beszámolóját, akkor a nyilatkozat beküldésén túl el kell készíteni az adott pályázathoz kapcsolódó egyszerűsített beszámolót is.  Az erről szóló értesítést már korább megkapta a szervezet.

Részletes tájékoztatás elérhető: innen  

 
 
 

Civil Központok Országos Hálózatának Találkozója Kőszegen

 
 
 

A Vas vármegyei Civil Központ, a Hegypásztor Kör szervezete meg Civil Központok Országos Találkozóját (CIKOT) Köszegen. Az október 16. és 18. között rendezett találkozón az ERKE – Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Civil Központ három fővel képviseltette megát.  Az esemény résztvevői szakmai előadásokon, műhelybeszélgetéseken, helyi értékeket, valamint a térség fejlesztését célzó kezdeményezéseket bemutató programokon vettek részt.

Az eseményt a vendéglátó szervezet képviseletében Kovács István nyitotta meg. Majd Szalay-Bobrovniczky Vince a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára vázolta fel az elmúlt hónapok civil szektort érintő eseményeit és a várható támogatási és egyéb intézkedéseket. A nyitó előadások után műhely munkák keretében foglalkoztunk a civil központok munkájának fejlesztésével.

A második napon Básthy Béla, Kőszeg polgármestere köszöntötte a résztvevőket, a város és a civil szervezetek közötti partnerség fontosságát. Ezt követően Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke tartott előadást a helyi civilségről, kiemelve, hogy a vármegye szervezetei országos szinten is kiemelkedő eredményeket érnek el a pályázatok terén, és a helyi összefogás jelentőségét. Az Állami Számvevőszék képviseletében Klinga László bemutatta a civil szervezetek ellenőrzésének új módszertanát, amely az adatvezérelt kockázatértékelésre épül. Tóth József, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. igazgatója sikeres pályázati tanácsokat adott, bemutatva a megfelelő dokumentáció fontosságát. Az eseményen dr. Tóth László, a Fővárosi Törvényszék titkára a civil nyilvántartási ügyekről tartott előadást. A bírósági ügyintézés módja augusztus óta megváltozott. Az ÁNYK program helyett a szervezetek a magyarorszag.hu oldalról nyújthatják be a kérelmeiket. Számunkra a legtöbb kérdés nem ezzel a változással kapcsolatban merült fel. A Kormány 2024. évi őszi törvényalkotási programjában helyt kapott egy új, a jogi személyek nyilvántartásáról szóló törvény megalkotása is. A közzétett dokumentumból az derül ki, hogy a jogi személyek bejegyzése és nyilvántartása elkerülhet a bíróságoktól. A bíróságok hatáskörében egy másik javaslat szerint csupán a törvényességi felügyeleti eljárások és a végelszámolások maradnának. Ha a törvényjavaslatok ismertté válnak mindenképp visszatérünk ezekre kérdésekre. A szakmai előadások sorát Berky Csaba előadása zárta a Mesterséges Intelligencia szerepéről.

A találkozó zárónapján a résztevevők közösen gondolkodtak a civil központok szolgáltatásairól és a Miniszterelnökség közötti együttműködés megerősítéséről.   

 

 
 
 

XI. Országos Civil Véradás összefoglaló

 
 
 
2024. szeptember 16-20. között immár XI. alkalommal került megrendezésre az országos Civil Véradóhét, mely a Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkársága, a Civil Közösségi Szolgáltató Központok, valamint az Országos Vérellátó Szolgálat és a Magyar Vöröskereszt közreműködésével zajlott le. Az esemény idén országszerte 95 helyszínen és több mint 100 véradási alkalommal  nyújtott lehetőséget a véradásra

Ennek eredményeképpen a véradás során megjelentek száma 3205 fő, amelyből tényleges véradók száma 2732 fő, és az első véradók száma 316 fővel bővült.

Forrás: Civil Információs Portál 

 
 
 
 

Elérhetőségeink:

Név: Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület
Cím: 3530 Miskolc Széchenyi u 76. I. emelet 
Telefon: 46/611-559
E-mail: civilkozpont@erke.hu

 

 
 
 

 
 
 

 

 
 
 
Leiratkozás a hírlevélről