Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ

 
 
   

Hírlevél

A Minta Kft 2017 szeptember havi hírlevele
 
 
 

Kérjük, erre a levélre ne válaszoljon! A kérdéseit, észrevételeit a civilkozpont@erke.hu címen várjuk!

 
 

 
 
 

Tartalom:

  • Fontos határidők!
  • Május 31.  Beszámoló és közhasznúsági melléklet beküldése!
  • Május 31.  Társasági adóbevallás vagy a bevallást helyettesítő nyilatkozat benyújtása
  • Május 31. SZJA 1% elszámolás
  • Május 31. Helyi iparűzési adó bevallás
  • Június 10. KSH adatszolgáltatás
  • Pro Bono Workshop Miskolcon
  • Díjat nyert az Észak-Keleti Átjáró Egyesület
  • Hungarikumok és nemzeti értékek népszerűsítésére hirdetett pályázatot az Agrárminisztérium
  • Adományok után járó normatív kiegészítő támogatás
  • Készül a civil kézikönyv - segíts a szerkesztésben!

 

 
 
 

Fontos határidők!

 
 

Május 31.  Beszámoló és közhasznúsági melléklet beküldése!

 
 
 

A civil szervezetek a 2023. évről szóló beszámolójukat és a közhasznúsági mellékletet május 31-ig kötelesek elfogadni és megküldeni az Országos Bírósági Hivatal részére.  A beszámolási és letétbehelyezési kötelezettséget minden szervezetnek az OBH által kiadott – a szervezet beszámolási módjának megfelelő – formanyomtatványon kell teljesíteni:

  • Az egyszeres könyvvitelt vezető egyéb szervezet egyszerűsített beszámolója és közhasznúsági melléklete 2023. év – Pk-941
  • A kettős könyvvitelt vezető egyéb szervezet egyszerűsített éves beszámolója és közhasznúsági melléklet 2023. év – PK-942
  • A kettős könyvvitelt vezető egyéb szervezet éves beszámolója és közhasznúsági melléklete 2023. év- PK-943

Fontos tudnivalók:

  • A beszámolót el kell fogadnia az alapítvány kuratóriumának, illetve az egyesület közgyűlésének (online ülés megtartására, vagy ülés tartása nélküli döntéshozatalra, csak akkor van mód, ha a létesítő okirat ezt lehetővé teszi. A megismételt közgyűlést a rendes ülés napjára is össze lehet hívni!)  
  • A kettős könyvvitelt vezető szervezetek számára kötelező a Számviteli törvény (2000. évi C. törvény 88. §) szerinti tartalommal kiegészítő mellékletet készíteni az egyszerűsített éves beszámolóhoz/éves beszámolóhoz kapcsolódóan. Ezek a szervezetek kötelesek a támogatások felhasználásáról is számot adni a kiegészítő mellékletben. Ennek tartalmát a civil törvény (2011. CLXXV tv. 29. § (4) bekezdés) rögzíti.  
  • Az 5 millió feletti mérlegfőösszegű szervezetek is elektronikus úton kötelesek beszámolóikat benyújtani. 
  • Azokat az egyesületeket, alapítványokat, amelyek éves beszámolójában a mérleg fő összegé eléri a 20 millió forintot, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) idén is ellenőrzi. (kivételek: a sportról szóló 2004. évi I. törvény hatálya alá tartozó egyesületek; a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény szerinti vallási közösségek; a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény szerinti nemzetiségi szervezetre és nemzetiségi egyesületre, valamint az alapító okirata szerint adott nemzetiség érdekvédelmét, érdekképviseletét, vagy a nemzetiségi kulturális autonómiával közvetlenül összefüggő tevékenységet ellátó alapítványra.
  • Változott a jogszabály! A beszámoló elkészítéséhez azoknak a szervezeteknek kötelező szakképzett és engedéllyel rendelkező szakembert megbízni, amelyek éves (éves szintre átszámított) bevétele – a tárgyévet megelőző két üzleti év átlagában, ennek hiányában az üzleti évben várhatóan – meghaladja  a 20 millió forintot. (a korábbi értékhatár 10 millió Ft volt.) – lásd. 479/2016. a számviteli törvény szerinti egyes egyéb szervezetek beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól 15 § (2) bekezdés 

A beszámolóval kapcsolatos részeletes információk érhetők el a honlapunkon: itt

 
 
 

Május 31.  Társasági adóbevallás vagy a bevallást helyettesítő nyilatkozat benyújtása

 
 
 
Minden civil szervezetnek kötelező társasági adóbevallást vagy az azt helyettesítő egyszerűsített adónyilatkozatot (TAONY) benyújtani.
A TAONY-t akkor nyújthatja be az alapítvány, egyesület, szövetség, közalapítvány, stb. ha az adóévben nem volt vállalkozási tevékenységből származó bevétele, illetve nem is számolt el a vállalkozási tevékenységéhez kapcsolódóan költséget, ráfordítást.
Figyelni kell rá, hogy az ingatlan-hasznosítása nem a civil törvény alapján nem vállalkozási tevékenység, de mégis társasági adó bevallási kötelezettséggel jár.
Ha a szervezet elmulasztja a május 31-i határidőt, akkor a TAONY helyett TAO bevallást kell benyújtani, akkor is, ha nem volt vállalkozási, vagy ingatlangazdálkodással kapcsolatos tevékenysége.   
 
 
 

Május 31. SZJA 1% elszámolás

 
 
 

Azok a szervezetek, amelyek:

  • 2022-ben SZJA 1%-os kiutalásban részesültek és/vagy
  • a 2021. évben kiutalt összegről szóló elszámolásukban (a NAV-nak beküldött 21KOZ jelű űrlapon) tartalékolt összeget tüntetettek fel

kötelesek május 31-ig kell beszámolót (hivatalos nevén: közleményt) benyújtani a NAV felé. Az SZJA 1% felhasználásáról, esetleges tartalékolásáról a 22KOZ NAV nyomtatványon kell elszámolni. 

Felhívjuk az érintett szervezetek figyelmét, hogy amennyiben a megszűntetésre irányuló eljárást kezdenek, vagy ilyen eljárás alatt állnak töröltessék magukat az SZJA 1% fogadására jogosult szervezetek közül. Ezt a 24KOZ nyomtatványon tehetik meg. 

 
 
 

Május 31. Helyi iparűzési adó bevallás

 
 
 

Adómentes valamennyi helyi adó alól az egyesület, az alapítvány, a közszolgáltató szervezet, a köztestület, az önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, a magánnyugdíjpénztár és – kizárólag a helyi iparűzési adó vonatkozásában – a közhasznú szervezetnek minősülő nonprofit gazdasági társaság.

A helyi adók alóli mentesség feltételes. Csak akkor illeti meg a civil szervezetet, ha a megelőző adóévben (2023-ban) nem keletkezett adófizetési kötelezettsége a tevékenységéből származó jövedelme (nyeresége) után. Egyszerűbben fogalmazva, akkor mentesül a szervezet a helyi adók alól, ha:

  • a szervezet nem végzett vállalkozási tevékenységet, vagy
  • amennyiben végzett vállalkozási tevékenységet, akkor annak nyeresége az adómentes határon belül maradt.

Az adómentesség feltételeinek meglétéről az adóalany – az adóév ötödik hónapjának utolsó napjáig (május 31.ig) – írásban köteles nyilatkozni az adóhatóságnak. A nyilatkozat adóbevallásnak, adatbejelentésnek minősül.

Az alapítványoknak különösen figyelni kell! A helyi adókról 1990. évi C. törvény 52. § 55. pont alapján alapítványnak e jogszabály szerint csak a közhasznú jogállású alapítvány, továbbá a más EGT-államban nyilvántartásba vett alapítvány számít, ha igazolja, hogy teljesíti a civil törvény szerinti közhasznú szervezetté történő minősítés feltételeit (ide nem értve a magyarországi nyilvántartásba vételt.)

Probléma, hogy jogi szabályozás következetlen. Az újonnan létesülő alapítványok nem élveznek mentességet a helyi iparűzési adó kapcsán. Akkor sem, ha a létesítésükkor vállalták a bíróság felé, hogy két év után megszerzik a közhasznú jogállást.

A helyi adók tekintetében a székhely, telephely szerint illetékes önkormányzatnál kell tájékozódni. Elképzelhető, hogy a szervezet fő szabály szerint nem mentesülne a helyi adók alól, de a helyi szabályok mentesitik az adófizetés alól. Az Önkormányzatok saját hatáskörükben jogosultak mentességeket megállapítani vagy méltányossági alapon dönteni a körtelezettségek mérsékléséről, elengedéséről.    

 
 
 

Június 10. KSH adatszolgáltatás

 
 
 

A civil és egyéb nonprofit szervezeteknek 2024. június 10-én éjfélig kell teljesíteni a KSH irányában a kötelező adatszolgáltatási kötelezettségüket! A civil szervezeteknek az OSAP 1156 számú „Statisztikai jelentés a civil és egyéb nonprofit szervezetek tevékenységéről” című elektronikus kérdőívet kell benyújtania a KSH-ELEKTRA rendszeren keresztül! Az adatszolgáltatás a 2016. évi CLV. törvény (Stt.) 24. § alapján kötelező.

 
 
 

Adományok után járó normatív kiegészítő támogatás

 
 
 

Idén is megjelenik majd a Nemzeti Együttműködési Alap „Adományok után járó normatív kiegészítésen alapuló támogatás civil szervezetek részére” című pályázati felhívása. A pályázat a civil szervezetek működését támogatja. A szervezet által igényelhető támogatás összege a 2023. évben gyűjtött adományok értékének 10%-a. A normatív támogatást azok a szervezetek tudják igénybe venni, amelyek legalább 100.000 Ft értékű adományt szerepeltetnek a 2023. évről készült beszámolójukban (vagy igazolják, hogy legalább ilyen értékű adományt gyűjtöttek a 2023. évben). A támogatás minimum összege 10.000 Ft; a maximum összege 750.000 Ft.
A 2023. évi beszámoló elfogadásnál oda kell figyelni arra, hogy az eredménylevezetésben vagy eredménykimutatásban megjelenjen a szervezet által fogadott pénzbeli, természetbeni esetleg szolgáltatási adomány értéke.

 
 
 

Pro Bono Workshop Miskolcon

 
 

Workshop az ingyenes jogi segítségnyújtásról ügyvédeknek és civilekenk.

 
 
 

A PILnet a Proteus projekt keretében népszerűsíti az ingyenes (pro bono) jogi segítségnyújtást. A PILnet szeretettel várja az érdeklődő ügyvédeket és civil szervezeteket az Európai Pro Bono Hét keretében szervezett

Pro Bono Workshopra Miskolcon

ideje: 2024. június 14-én 14:00 óra

helye: Grabovsky Rendezvénytér (Miskolc, Rákóczi Ferenc u. 13, 3530)

A workshop ingyenes, de regisztrációhoz kötött, max. 30 fő részvételével zajlik

A tervezett program:

14:00-14:20 A projekt bemutatása, résztvevők bemutatkozása

14:20-14:50 Bevezetés a jogi pro bono világába

14:50-15:20 A pro bono ügyvédi szemszögből – beszélgetés Dr. Gaál Nóra ügyvéddel

15:20-15:50

Civil szervezetek jogi szükségletei – interaktív esetmegbeszélés

15:50-16:00 Zárszó

meghívó és  regisztrációs link

 
 
 

Díjat nyert az Észak-Keleti Átjáró Egyesület

 
 

 
 
 

Idén Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei szervezet is szerepel a NIOK Alapítvány által létrehozott Civil Díj díjazottjai között.  Gratulálunk a legjobb termék/szolgáltatás kategória győztesének az Észak-Keleti Átjáró Kulturális és Tudományos Egyesületnek. A díjat a Célvárosi Cuccok: “Utánam Srácok a kilátóba!” termékcsaláddal érdemelték ki.    

Gratulálunk az "Átjárósoknak"

A további díjazottak:  

Legígéretesebb új szervezet: Bona Fide Jótékonysági Alapítvány
Legjobb helyi kezdeményezés: Repair Cafe Budapest: Közösségi szerelde
Legjobb kommunikációs kampány: SOS-Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa: Árvácskák
Legsikeresebb adománygyűjtés: JóPont Alapítvány: Jópont Gyerekzsivaj
Legsikeresebb érdekérvényesítési projekt: Magyar Természetvédők Szövetsége: Heti húsmentes napot a közétkeztetésben!
Legnagyobb hatású projekt: Szentiváni Öko Szeglet Egyesület: A tiszta levegőért, az egészségünkért
Legjobb együttműködés: Vigyél Haza Alapítvány: Ingyenes mikrochip leolvasó hálózat országosan, az elkóborolt kutyákért
Különdíj: Magyar Élelmiszerbank Egyesület (és Tesco-Global Áruházak Zrt.): Az élelmiszerpazarlás elleni küzdelem legjelentősebb hazai összefogása
Közönségdíj: Magyar Élelmiszerbank Egyesület (és Tesco-Global Áruházak Zrt.): Az élelmiszerpazarlás elleni küzdelem legjelentősebb hazai összefogása

 
 
 

 
 

Hungarikumok és nemzeti értékek népszerűsítésére hirdetett pályázatot az Agrárminisztérium

 
 

 
 
 

Még lehet pályázni az Agrárminisztérium „A nemzeti értékek és hungarikumok népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására (HUNG-2024)” kiírt pályázati felhívására. A pályázatra 2024. június 6. napján 23:59 percig lehet pályázatokat benyújtani.

Idén három célterületen lehet támogatást igényelni:

  1. A hazai és a külhoni nemzeti értékek, hungarikumok népszerűsítése érdekében– elektronikus és nyomtatott kiadványok, fényképsorozatok, filmek készítésére, jelképek népszerűsítésére, új honlap létrehozására, meglévő honlap fenntartására és fejlesztésére, rendezvények megvalósítására nyújtható be pályázat. A rendezvények közül előnyben részesülnek azok, amelyek középpontjában az értéktárban szereplő hagyományok, népszokások állnak. A célterület keretösszege 300 millió forint.
  2. A magyar kultúra értékeinek megismertetése céljából többkörös, megyei döntővel végződő, Kárpát-medencei szintű vetélkedő, valamint Értéknyilvántartó felület feltöltése. 130 millió forintos keretösszeggel 1-3 millió forint közötti támogatás nyerhető felső tagozatos és középiskolás diákoknak szóló vetélkedők szervezésére az identitástudatuk megerősítése és a hagyományőrzés ápolása érdekében.

Agrárminisztérium által létrehozott értéknyilvántartó felületen a vármegyei, illetve külhoni nemzetrész értéktárában található nemzeti értékek adatainak, dokumentumainak feltöltésére, valamint a települési, tájegységi értéktárakban található nemzeti értékek adatai, dokumentumai feltöltésének vármegyei, külhoni nemzetrész szintű koordinációs tevékenységére 200 ezertől 2 millió forintig terjedő összeget nyerhetnek el az önkormányzatok és a külhoni nemzetrész értéktárat működtető szervezetek.

  1. A Kárpát-medencei hagyományos öltözet-kultúrájának, népi kézműves értékeinek megőrzése, tovább örökítése célterület esetében olyan viseletek megalkotását támogatják, amelyek díszítésben, formavilágban, anyaghasználatban vagy technikában megidézik az ősi viseletet. Erre a területre 15 millió forintos támogatás jut.

Mindhárom célterületnél működési támogatásnak nem minősülő, egyszeri, vissza nem térítendő támogatás igényelhető.

Hazai és külhoni pályázók egyaránt jelentkezhetnek a felhívásokra.

További információ és a felhívás elérhető a www.palyazat.hungarikum.hu oldalon.

 
 
 

Készül a civil kézikönyv - segíts a szerkesztésben!

 
 
 

idén ősszel ismét megjelenik a Civil Kéziköny. A hatodik alkalommal megjelenő kiadvány átfogó útmutatóként szolgál a civil szervezetek működéséhez. Annak érdekében, hogy a Kézikönyv valóban a feljhasználók igényeit szolgálja, szeretnénk bevonni a civil szervezeteket a tartalom kialakításába.

Ezúton kérjük, osszd meg velünk, milyen témákról vagy konkrét kérdésekről szeretnél olvasni a kézikönyvben. Legyen szó a mindennapi működés kihívásairól, pénzügyi kérdésekről, jogi tanácsokról, pályázatírásról, adománygyűjtésről, vagy bármilyen más, a szervezted számára fontos témáról, várjuk javaslatokat!

Visszajelzéseiket kérjük, küldd el a civilkozpont@erke.hu email címre.

Légy részese! 

Segíts abban, hogy a Civil Kézikönyv minél hasznosabb és gyakorlatiasabb legyen

Várjuk az értékes ötleteket és javaslatokat!

 
 
 
 

Elérhetőségeink:

Név: Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület
Cím: 3530 Miskolc Széchenyi u 12. fsz.
Telefon: 46/611-559
E-mail: civilkozpont@erke.hu

 

 
 
 
Leiratkozás a hírlevélről